top of page
Szukaj

THANKSGIVING w Ameryce - Historia przybycia pierwszych osadników na statku Mayflower i pochodzenie n

Jeśli jesteś ciekawy historii Stanów Zjednoczonych i chciałbyś poznać fascynującą historię za świętem "Thanksgiving", to ten artykuł jest dla Ciebie. Dzisiaj opowiemy o wydarzeniach, które dały początek temu wyjątkowemu świętu oraz o znaczeniu nazwy "Thanksgiving".


Pierwsi osadnicy na statku Mayflower


Historia święta "Thanksgiving" w Ameryce ma swoje korzenie w roku 1620, kiedy grupa angielskich osadników, znanych jako "Pilgrims" (Pielgrzymi), przybyła na pokładzie statku Mayflower do Nowego Świata. Po długim i trudnym rejsie przez Atlantyk, osiedlili się w Plymouth, obecnie w stanie Massachusetts. Ci Pielgrzymi uciekali przed prześladowaniami religijnymi w Anglii i marzyli o wolności wyznania.


Pierwszy rok w Nowym Świecie był trudny. Osadnicy musieli zmagać się z trudnościami związanymi z brakiem żywności, chorobami i zimowymi warunkami. Wiosną 1621 roku, przybywając na pokładzie statku Mayflower, na miejscu spotkali przyjaznych Indian z plemienia Wampanoag. Dzięki pomocy tubylców i wspólnemu wysiłkowi obu grup, osadnicy przetrwali. To właśnie ta współpraca i wdzięczność za pomoc w przetrwaniu stały się podstawą obchodzenia święta "Thanksgiving".


Dlaczego nazywa się to "Thanksgiving"?


Nazwa "Thanksgiving" oznacza "Dziękczynienie" i doskonale oddaje istotę tego święta. Pierwotnie "Thanksgiving" było dniem modlitw i dziękczynienia Bogu za obfite plony oraz za to, że osadnicy przetrwali trudne czasy. To czas, kiedy ludzie modlili się i dziękowali za błogosławieństwa, jakie otrzymali.


Dzisiaj "Thanksgiving" jest obchodzone w czwarty czwartek listopada w Stanach Zjednoczonych jako czas skupienia na rodzinie, przyjaciołach i wdzięczności. Tradycyjnie serwowane jest wtedy danie główne, czyli pieczona indyczka, oraz inne smakowite potrawy.


Jak możemy Ci pomóc?


Jeśli jesteś zainteresowany pogłębieniem swojej wiedzy o historii i kulturze Stanów Zjednoczonych, a także chcesz doskonalić swoje umiejętności językowe, to jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc. W szkole językowej "You&I" w Białymstoku oferujemy specjalne lekcje z języka angielskiego, które pomogą Ci osiągnąć swoje cele.


Thanksgiving w Ameryce to jedno z najważniejszych świąt, które łączy historię i tradycje. Dzięki zrozumieniu jego korzeni i znaczenia nazwy "Thanksgiving", możesz jeszcze lepiej zrozumieć kulturę i historię Stanów Zjednoczonych. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym święcie i jednocześnie rozwijać swoje umiejętności językowe? Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci osiągnąć sukces!

13 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page