top of page
Szukaj

Dysleksja: Jak rozpoznać i pomóc w pracy z językiem angielskim

Dysleksja to trudność w nauce czytania i pisania, która może znacząco wpłynąć na zdolność osoby do efektywnej komunikacji w języku pisanym. Choć jest to problem, który może występować w dowolnym języku, rozważmy go w kontekście nauki języka angielskiego, który już i tak jest pełen wyzwań ze względu na swoją nietypową ortografię. W tym artykule przyjrzymy się temu, czym jest dysleksja, jakie są jej objawy i jak można pomóc osobom z nią pracując nad językiem angielskim.

Co to jest dysleksja?

Dysleksja to trwała i specyficzna trudność w nauce czytania, pisania i/lub pisemnej transkrypcji. Osoby z dysleksją mogą mieć trudności z rozpoznawaniem liter, łączeniem ich w słowa, czytaniem ze zrozumieniem, poprawnym pisaniem oraz składaniem zdań. Jest to trudność wynikająca z nieprawidłowego działania mózgu i jest niezależna od poziomu ogólnego inteligencji.

Jak rozpoznać dysleksję w pracy z językiem angielskim?

  1. Trudności w rozpoznawaniu słów: Osoby z dysleksją mogą mieć problemy z rozpoznawaniem słów i liter. To może prowadzić do trudności w czytaniu i rozumieniu tekstu w języku angielskim.

  2. Trudności w transkrypcji: Dysleksja często wiąże się z problemami w przepisywaniu słów z mówionego języka na pismo. To utrudnia zarówno pisanie, jak i słuchanie oraz zapisywanie angielskich słów i zwrotów.

  3. Trudności w przetwarzaniu fonemów: Osoby z dysleksją mogą mieć problemy z rozpoznawaniem i różnicowaniem dźwięków fonemów w języku angielskim. To wpływa na ich umiejętność wymawiania i rozumienia słów.

  4. Trudności w czytaniu ze zrozumieniem: Osoby z dysleksją mogą czytać teksty w języku angielskim, ale nie zawsze są w stanie zrozumieć, co przeczytały. To może prowadzić do błędnego rozumienia treści tekstów.

Jak pomóc osobom z dysleksją pracując nad językiem angielskim?

  1. Indywidualne podejście: Każda osoba z dysleksją jest inna, więc ważne jest dostosowanie metod nauczania do jej indywidualnych potrzeb.

  2. Używanie multimodalnych materiałów: Wykorzystanie różnych materiałów, takich jak nagrania audio, filmy, gry słowne i inne, może pomóc w nauce języka angielskiego.

  3. Wsparcie edukacyjne: Warto skorzystać z pomocy specjalistów, takich jak nauczyciele specjalni czy terapeuci mowy, którzy posiadają doświadczenie w pracy z osobami z dysleksją.

  4. Ćwiczenia na poprawę fonemów: Ćwiczenia na rozpoznawanie i różnicowanie dźwięków fonemów mogą pomóc w poprawie wymowy i zrozumienia angielskich słów.

  5. Cierpliwość i zrozumienie: Najważniejsze jest, aby okazywać cierpliwość i zrozumienie osobom z dysleksją, wspierając je w procesie nauki języka angielskiego.

Podsumowując, dysleksja to trudność, która może stanowić wyzwanie w nauce języka angielskiego, ale odpowiednie podejście i wsparcie mogą pomóc osobom z dysleksją osiągnąć sukces w nauce tego pięknego języka.3 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Long weekend? 25 questions to ask your advanced students

Rozmowa z uczniami na temat ich czasu wolnego jest ważna z kilku powodów: 1. Zrozumienie ich zainteresowań: Pozwala to na lepsze poznanie uczniów i zrozumienie, co ich fascynuje i motywuje poza szkołą

Dzień Św. Patryka

🇵🇱Dzień św. Patryka to święto obchodzone głównie w Irlandii oraz przez społeczności irlandzkie na całym świecie. Tradycyjnie ludzie uczestniczą w paradach, noszą zielone ubrania, a także często spoż

Comments


bottom of page