top of page
Szukaj

Dysleksja: Jak rozpoznać i pomóc w pracy z językiem angielskim

Dysleksja to trudność w nauce czytania i pisania, która może znacząco wpłynąć na zdolność osoby do efektywnej komunikacji w języku pisanym. Choć jest to problem, który może występować w dowolnym języku, rozważmy go w kontekście nauki języka angielskiego, który już i tak jest pełen wyzwań ze względu na swoją nietypową ortografię. W tym artykule przyjrzymy się temu, czym jest dysleksja, jakie są jej objawy i jak można pomóc osobom z nią pracując nad językiem angielskim.

Co to jest dysleksja?

Dysleksja to trwała i specyficzna trudność w nauce czytania, pisania i/lub pisemnej transkrypcji. Osoby z dysleksją mogą mieć trudności z rozpoznawaniem liter, łączeniem ich w słowa, czytaniem ze zrozumieniem, poprawnym pisaniem oraz składaniem zdań. Jest to trudność wynikająca z nieprawidłowego działania mózgu i jest niezależna od poziomu ogólnego inteligencji.

Jak rozpoznać dysleksję w pracy z językiem angielskim?

  1. Trudności w rozpoznawaniu słów: Osoby z dysleksją mogą mieć problemy z rozpoznawaniem słów i liter. To może prowadzić do trudności w czytaniu i rozumieniu tekstu w języku angielskim.

  2. Trudności w transkrypcji: Dysleksja często wiąże się z problemami w przepisywaniu słów z mówionego języka na pismo. To utrudnia zarówno pisanie, jak i słuchanie oraz zapisywanie angielskich słów i zwrotów.

  3. Trudności w przetwarzaniu fonemów: Osoby z dysleksją mogą mieć problemy z rozpoznawaniem i różnicowaniem dźwięków fonemów w języku angielskim. To wpływa na ich umiejętność wymawiania i rozumienia słów.

  4. Trudności w czytaniu ze zrozumieniem: Osoby z dysleksją mogą czytać teksty w języku angielskim, ale nie zawsze są w stanie zrozumieć, co przeczytały. To może prowadzić do błędnego rozumienia treści tekstów.

Jak pomóc osobom z dysleksją pracując nad językiem angielskim?

  1. Indywidualne podejście: Każda osoba z dysleksją jest inna, więc ważne jest dostosowanie metod nauczania do jej indywidualnych potrzeb.

  2. Używanie multimodalnych materiałów: Wykorzystanie różnych materiałów, takich jak nagrania audio, filmy, gry słowne i inne, może pomóc w nauce języka angielskiego.

  3. Wsparcie edukacyjne: Warto skorzystać z pomocy specjalistów, takich jak nauczyciele specjalni czy terapeuci mowy, którzy posiadają doświadczenie w pracy z osobami z dysleksją.

  4. Ćwiczenia na poprawę fonemów: Ćwiczenia na rozpoznawanie i różnicowanie dźwięków fonemów mogą pomóc w poprawie wymowy i zrozumienia angielskich słów.

  5. Cierpliwość i zrozumienie: Najważniejsze jest, aby okazywać cierpliwość i zrozumienie osobom z dysleksją, wspierając je w procesie nauki języka angielskiego.

Podsumowując, dysleksja to trudność, która może stanowić wyzwanie w nauce języka angielskiego, ale odpowiednie podejście i wsparcie mogą pomóc osobom z dysleksją osiągnąć sukces w nauce tego pięknego języka.0 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

W języku angielskim istnieje kilka czasów, które służą do wyrażania różnych momentów w czasie oraz ich relacji. Oto główne czasy wraz z krótkim opisem i przykładami zdań dla każdego z nich: Present Si

Opis obrazka stanowi istotny element oceny Twoich umiejętności językowych na każdym egzaminie, czy to matura ustna, FCE, CAE, czy CPE. Pamiętaj, że kluczowe jest zrozumienie charakteru egzaminu, dlate

bottom of page